Katso tästä Seinäjoen kuntavaaliehdokkaat – puolueilla kattavat ehdokaslistat

Katso tästä Seinäjoen kuntavaaliehdokkaat – puolueilla kattavat ehdokaslistat
Vielä lokakuussa Oikeusministeriö tiedotti, että kuntavaalit voidaan toimittaa 18.4. Nyt näyttää siltä, että vaalit siirtyvät eteenpäin.


Kansallinen Kokoomus r.p.

Aaltonen Elina, sosiaalityöntekijä

Ahokas Noora, sairaanhoitaja (AMK), HTK

Ahopelto Satu, yrityspalvelupäällikkö, KTM

Ahtola Pekka, toimitusjohtaja, yrittäjä

Aila Mikko, maanviljelijä

Ala-Huikku Jetro, rakennusmestari

Ala-Sankila Jorma, kenraalimajuri (evp.)

Anttila Kyllikki, terveydenhuollon opettaja, PTHM

Fairchild Paul, yrittäjä, kouluttaja

Haapala Mari, sosionomiopiskelija, tradenomi

Haapamäki Martti, DI, insinöörineuvos

Haavisto Petri, yrittäjä

Hakala Marko, toiminnanjohtaja

Hautanen Raimo, rehtori, eläkeläinen

Heinonen Kimmo, yrittäjä, toimitusjohtaja

Honkala Erkki, opetusneuvos

Iskala Risto, aluejohtaja

Isosaari Esa, maatalousyrittäjä, kehittämisasiantuntija

Jouppila Tiina, suunnittelukoordinaattori

Järvinen Tomi, filosofian tohtori

Kallio Viljami, lähihoitaja

Kalliomäki Matias, yrittäjä

Karjalainen Pete, senior account manager

Katajamäki Päivi, liiketoiminnan opettaja, KTM

Kekarainen Ari, yrittäjä

Kemppainen Jukka, rovasti, eläkeläinen

Kenkkilä Frans, rakennustyönjohtaja

Keski-Jyrä Johanna, koulunjohtaja

Keskinen Heikki, yrittäjä

Keskinen Jesse, ensihoitaja (AMK)

Koivisto Veikko, yrittäjä, toimitusjohtaja

Kuivinen Juha, myyntipäällikkö, insinööri (AMK)

Kuvaja Matti, yrittäjä, sosiaalineuvos

Kärnä Anssi, yrittäjä

Latomäki Ilkka, lehtori, Msc

Latvala Vesa, agrologi

Lehtisaari Toni, aliupseeri

Louhivesi Minna, kauppatieteiden maisteri

Lozovaya Mila, yrittäjä, rehtori

Luhtala Jesse, yrittäjä

Lähdesmäki Liisa, maaseutuyrittäjä, LitL

Maijala Aki, yrittäjä

Manninen Anneli, diplomi-insinööri

Marttila Riitta, suuhygienisti, eläkeläinen

Mikkanen Maarit, rekrytointiasiantuntija, yrittäjä

Mäkitöyli Juhana, omaishoitaja, kokemusasiantuntija

Nikkarikoski Päivi, KM, eläkeläinen

Nurmela Esa, rakennusmies, tallityöntekijä

Paakkanen Timo, kansainvälisten asioiden suunnittelija

Panu Jarkko, rakennustarkastaja, rakennusinsinööri

Perttilä Jenni, hallintosihteeri, HTM

Pitkäkoski Reijo, toimitusjohtaja, eläkeläinen

Porola Lea, kehittämispäällikkö, KTM

Rahim Dariush, opiskelija

Rajakorpi Harri, lastenkirurgian ylilääkäri

Rauhala Jyrki, toimitusjohtaja

Rinta-Keturi Mira, fysioterapian opettaja, TtM

Risikko Paula, kansanedustaja, Ttt

Ristilä Raimo, ylikonstaapeli (evp.)

Siltanen Pihle, opettaja, LitK

Sjöstedt Leena, yrittäjä

Skoglund Tomi, taksiyrittäjä

Soivio Mika, linja-autonkuljettaja

Särmö Kati, luokanopettaja, KM

Tarri Tapani, DI, eläkeläinen

Tauriainen Keijo, hallintojohtaja, yrittäjä

Tiitu Tuija, varhaiskasvatuksen aluejohtaja

Toivola Sini, toimistotyöntekijä, kirjanpitäjä

Tuurinkoski Johanna, keikkakanttori

Vallejo Medina Julio, arkkitehti, eläkeläinen

Varis Klaus, business development manager

Välimaa Henni, toimitusjohtaja

Välimäki Voitto, kauppateknikko

Ylisiurua-Hemminki Satu, lakiasiainjohtaja, varatuomari

Ylä-Autio Ilmari, varatuomari, liikuntaneuvos

Suomen Keskusta r.p.

Aittoniemi Pirjo, yleislääketieteen erikoislääkäri, seurakuntaneuvos

Aro Jorma, kulttuurineuvos

Eloniemi Paavo, freelance-toimittaja

Flinkkilä Anne, terveydenhoitaja amk, sairaanhoitaja amk

Haapala Markus, yrittäjä

Harju Ari-Pekka, koulunkäynninohjaaja

Heikkilä Ismo, lehtori

Heinonen, Henna Helmi, kirjailija, psykologi

Hemminki Aila, kauppatieteiden maisteri, omistajanvaihdosasiantuntija

Homi Kari, maanviljelijä

Hyytiä Arja, hallintotieteiden maisteri, fysioterapeutti

Isopahkala Olli, lehtori, sivutoiminen yrittäjä

Jokilehto Kaisa, restonomiopiskelija

Julmala Juha, opiskelija, toimittaja

Kaleva Justiina, koulunkäynninohjaaja

Kallio Karri, projektipäällikkö

Kankaanpää Pauli, yrittäjä, eläkeläinen

Karhu Johannes, kiinteistöpäällikkö

Kesseli Antti, kuljetusyrittäjä, maanviljelijä

Kitinoja Helli, terveystieteiden maisteri, erityisasiantuntija

Kivisaari Pasi, kansanedustaja

Koivusaari Jenna, opiskelija

Konttas Juha, maaseutuyrittäjä

Kuivinen Mikko, kapteeni evp, yrittäjä

Kärkölä Anni, vartija, ajoneuvoasiantuntija

Lammassaari Virpi, lehtori, erityisopettaja

Lehtimäki Suvi, lapsityöntekijä, kuoronjohtaja

Lemettinen Mauno, tes-asiantuntija, työntutkija

Mikkonen Juha, opettaja, herastuomari

Mäenpää Keijo, everstiluutnantti evp, projektipäällikkö

Mäenpää Mervi, maatalousyrittäjä

Mäkelä Ilkka, filosofian maisteri, lehtori

Mäkelä Kimmo, filosofian maisteri

Mäkynen Hanna, sosiaalineuvos, eläkeläinen

Männikkö Mikko, kansanedustajan avustaja, matemaatikko

Liikala Tuomas, diplomi-insinööri

Linnainmaa Simo, opiskelija

Luotola Mikael, ryhmäpäällikkö

Lähdesmäki Kalle, kauppaneuvos

Mantere Pilvi, opiskelija

Martikkala Kirsi, nuorisotyönohjaaja

Melender Ritva, rahoitusneuvottelija

Niemelä Ari, projektipäällikkö

Niemi Anne, yrittäjä

Nokua Markus, projektipäällikkö, maanviljelijä

Nortunen Tatu, opiskelija

Nuottivaara Esa, talousneuvos

Ojaniemi Kati, hoitotyön opettaja, hallintotieteiden maisteri

Pajulammi Martti, opetusneuvos, sairaanhoidonopettaja

Pasanen Jukka, filosofian maisteri, historianopettaja

Peltokangas Tero, opiskelija

Peltonen Jouko, filosofian maisteri, lukion rehtori

Pihlajamäki Jaakko, sairaalaneuvos

Prusti Arto, rakennusinsinööri amk, yrittäjä

Prusti Hanne, luokanopettaja

Puumalainen Elena, filosofian maisteri, opettaja

Rajala Timo, terveyskeskuslääkäri

Rantalahti Karri, lääkäri

Saari Anne, sisäinen auditoija

Saunamäki Henna, erityisnuorisotyöntekijä

Seppä Mikko, yrittäjä, poliisikonstaapeli evp

Sihto Paula, työsuojeluvaltuutettu, osastonhoitaja

Siren Aino-Maija, aluejohtaja, liikunnanohjaaja

Soidinmäki Ari, yrittäjä

Suomalainen Mika, yrittäjä

Turenius Irene, rehtori

Valli Leena, sosionomi amk, koulukuraattori

Vettenranta Minna, erityisopettaja

Vieri Jukka, lukion lehtori, filosofian maisteri

Vihriälä Jukka, valtiopäiväneuvos

Ylinen Aki, insinööri, maatalousyrittäjä

Liike Nyt r.p.

Lintala Natalil, teatteritaiteen maisteri, yrittäjä

Kok Sanna, kulttuurituottaja amk

Lankio Kari, yrittäjä

Suomen Kristillisdemokraatit (KD)

Anttila Esko, rekkakuski

Eilola Matti, ensihoitaja, hieroja

Itäsalmi Jyrki, merkantti

Kantokoski Jani, vanhempi konstaapeli, turvallisuuspäällikkö

Latvala Annukka, peruskoulunopettaja, eläkeläinen

Lehtorinne Elina, koulunkäynninohjaaja

Leskinen Markus, henkilökohtainen avustaja

Loikkanen Juho, opiskelija, siviilipalvelusmies

Nummensalo Kati, luokanopettaja

Nygĺrd Ruut, yrittäjä

Ojala Henna, urheiluhieroja, opiskelija

Ojanperä Esa, sairaanhoitaja, eläkeläinen

Poikonen Marjo, sosiaalityöntekijä, lastenvalvoja

Rantanen Kimmo, rehtori, työnohjaaja

Ruotsala Aki, palvelujohtaja

Särkelä Viveca, HR-asiantuntija

Tulisalo Ulla, LT, psykiatrian erikoislääkäri

Perussuomalaiset r.p.

Ahlgren Jukka, insinööri

Ala-Riihimäki Jarkko, yrittäjä, toimitusjohtaja

Auramo Markku, maa- ja metsätieteiden maisteri

Franttila Asko, trukinkuljettaja

Haapasalmi Hannu, yrittäjä

Havimäki Janne, automyyjä

Hautaluoma Väinö, myyntiedustaja

Huhtanen Timo, insinööri

Hyvönen Ilkka, rakennusinsinööri

Höykinpuro Simo, sähköasentaja

Juntunen Lauri, varastomies

Kattelus-Kilpeläinen Piia, hallintotieteiden maisteri, poliisi

Keränen Heini, lähihoitaja

Knuts Riina, sairaanhoitaja

Koivula Laura, koulunkäynninohjaaja

Korpela, Marja-Liisa, lähihoitaja, AMK-opiskelija

Kultalahti Tauno, kirvesmies

Kuoppala Erkki, plasmaleikkaaja, merkonomi

Kurikka Leena, toimittaja, yrittäjä

Latvala Johanna, opiskelija, personaltrainer

Lepistö Petri, toimitusjohtaja, insinööri MBA

Leppäniemi Vesa, myyntineuvottelija

Merivirta Tommi, diakoniatyöntekijä

Mäenpää Tomi, sairaanhoitaja

Mäkelä Pasi, bitumieristäjä

Möttönen Pasi, merkonomi

Niemi Heikki, liikenne-esimies

Ojala Mika, polttoleikkaaja

Palmén Jukka, oikeustieteen opiskelija

Peltola Minna, rakennusinsinööri

Perälä Jari, yrittäjä

Pihlajamaa Anssi, tekninen myyjä

Poola Veli-Matti, mittamies

Rajala Tiia, ajoneuvoyhdistelmänkuljettaja

Rasku Aki, lentokapteeni, eläkeläinen

Rintamäki Petri, raskaankaluston kuljettaja

Ritari Petri, viihdetaitelija

Räsänen Mervi, sosionomi

Saarimäki Timo, painepesijä, maatalousyrittäjä

Salminen Pertti, eläkeläinen

Siltala Rami, kokki

Sirviö Juha-Pekka, kuorma-autonkuljettaja

Valtamäki Erkki, toimittaja

Viitala Jari, postityöntekijä

Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue

Ahonen Anne, terveydenhoitaja, luottamusmies

Alajoki Jaana, myyjä

Alasaari Antti, lavastaja, eläkeläinen

Asikainen Raimo, koneteknikko

Behm Niina, tarkastaja, restonomi (AMK)

Haanpää Oskari, aluemyyntipäällikkö

Kaihlamäki Henna, sairaanhoitaja AMK, geronomi AMK

Kalliokoski Jukka, postityöntekijä, pääluottamusmies

Kangasluoma Pekka, diplomi-insinööri

Keski-Hynnilä Reijo, pääluottamusmies, mielenterveyshoitaja

Kivimäki Jari, pääluottamusmies, ammattimies

Koivisto Kirsi, lääketyöntekijä, lähihoitaja

Koivisto Rauni, hammashoitaja, eläkeläinen

Korpela Aki, eläkeläinen

Korpikoski Eija, hoivakodin johtaja

Koski Jani, lähihoitaja

Kuivasmäki Pekka, ohjaaja, kuraattori

Kujanpää Santeri, opiskelija

Lehtola Eetu, rakennusinsinööri

Lehtola Markku, yli-insinööri

Luhtanen Anu, autokunnostaja

Maunuksela Anne, ruokapalveluvastaava

Mäkynen Elisa, eläkeläinen

Nuolikoski Jaakko, IT-järjestelmäsuunnittelija, pääluottamusmies

Nuolikoski Pirjo, laitoshuoltaja

Oravasaari Jani, veturinkuljettaja, eläkeläinen

Penttilä Sirkka, sairaanhoitaja, työnohjaaja

Perkiö Seppo, taksiautoilija

Petäys Marko, ylioppilas, merkonomi

Rautajoki Arto, yhteiskuntatieteiden tohtori, kehitysjohtaja

Rijal Gobinda Gavin, yrittäjä, opiskelija

Rintasalo Riikka, KM luokanopettaja, koulutettu kokemusasiantuntija

Saarela Hanna-Leena, koulusihteeri

Seppälä Janne, kokoonpanotyöntekijä, pääluottamusmies

Silver Joanna, opettaja

Syrjälä Sirpa, osastonhoitaja

Särkelä Tarmo, urheiluhieroja

Särkelä Taru, yrittäjä

Talvitie Kaarle, isännöitsijä, eläkeläinen

Torppa Tapani evp palomies

Tulisalo Tellervo, sosiaalityöntekijä

Vesapuisto Tiina, ravitsemistyönjohtaja, restonomi

Wallin Harry, kunnallisneuvos, veturinkuljettaja

Ylä-Häkkinen Tero, kokoonpanija

Vasemmistoliitto r.p.

Grönlund, Immanuel, sovelluskehittäjä

Haapala Lotta, opiskelija, bio-ja elintarviketekniikan insinööri

Heinämäki Annukka, markkinointipäällikkö

Hirvonen Anne-Maria, yrittäjä

Kantola Viivi, laboratoriohoitaja

Kiviluoma Juha-Matti, duunari, opiskelija

Knaapila Noora, lähihoitaja

Knuuttila Antti, projektinhoitaja

Kokkoniemi Satu, ikääntyneiden kulttuuritoiminnnan koordinaattori

Lehtola Petteri, kulttuurituottaja, projektipäällikkö

Mäkelä Olli, freelance-toimittaja

Niemi Seppo, mielisairaalanhoitaja, eläkeläinen

Ojala Markus, TKI-asiantuntija

Salo Jarkko, tuotantopäällikkö

Tuuttila Teemu, kulttuurituottaja

Viitanen Asko, yrittäjä

Vihreä liitto r.p.

Ala-Kokko Laura, kääntäjäyrittäjä, opettaja

Granlund Anna, sosionomi AMK

Horila Taavi, YTM, järjestelmäasiantuntija

Jaskari Maria, kokki

Jumppanen Aapo, yhteiskuntatieteiden tohtori

Kivimäki Laura, projektikoordinaattori

Koivulahti Anu, sairaanhoitaja

Korpela Jani, muusikko, juontaja

Kurkimäki Toni, koulutussuunnittelija, medianomi AMK

Laakso, Kivi, opiskelija

Lähdesmäki Kaisa, talous-ja velkaneuvoja

Muilu Mikko, tutkija, opettaja

Mäkinen Jani, koneinsinööri

Ojajärvi Tuomas, medianomi YAMK, viestintäkoordinaattori

Ollila Sirpa, tarkastusinsinööri

Onnia Reetta, opiskelija

Paski Perttu, yrittäjä

Rantasaari Henna, hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen koordinaattori

Rintala Nuutti, FM, ohjelmistosuunnittelija

Rosell Kari, eläkeläinen

Saarteinen Lotta, opiskelija

Salmela Hannele, luokanopettaja, erityisopettaja

Salo Henna, pappi, opettaja

Sam Terence, palomestari

Siddiqi Sohrab, yrittäjä, ohjaaja

Siren Suoku, VM

Teppo Jussi, system designer

Väliaho Heidi, palvelukoordinaattori

Julkaistu 10.3.2021 klo 17:17.