LF-Kiinteistöt Oy on ostanut Ähtärin leirintäalueen. Kauppaan kuuluu vuokraoikeus maa-alueeseen sekä leirintäalueella olevat rakennukset ja rakennelmat irtaimistoineen.
Kauppa merkitsee uutta vaihetta alueen kehityksessä ja vahvistaa LF-Kiinteistöt Oy:n roolia merkittävänä majoitus- ja kiinteistöalan toimijana Ähtärin matkailualueella.
-Olemme olleet jo 16-vuotta matkailualan toimijana Ähtärissä. Leirintäalueen ostaminen ei ollut mikään äkillinen päähänpisto. Lähdimme mukaan Hirvimökki-brändimme kautta jo vuonna 2009, taustoittaa Sanna Luoma-Marttala.
LF-Kiinteistöt Oy on jo vuosien mittaan investoinut alueen majoitus- ja infrastruktuuriratkaisuihin yhteensä yli 2 miljoonaa euroa.
Sitoutunut omistaja haluaa kehittää aluetta entistä vetovoimaisemmaksi
Sanna Luoma-Marttalan mukaan he ovat sitoutuneet Ähtärin matkailualueen pitkäjänteiseen kehittämiseen.
-Haluamme osaltamme varmistaa, että leirintäalueen toiminta ei vain jatku, vaan kehittyy merkittävästi tulevina vuosina, lupaa Sanna Luoma-Marttala.
Uusi omistus tarjoaa vahvan perustan leirintäalueen kehitykselle ja mahdollistaa samalla tiiviin yhteistyön perheen omistaman Luoman Puutuote Oy:n kanssa.
Luoman Puutuote Oy:n tuotteet, kuten majoitusmökit, pihasaunat ja laiturit, tukevat erinomaisesti alueen monipuolistamista, ja samalla leirintäalue toimii arvokkaana ympäristönä yrityksen uusien tuotteiden testaamiselle ja tuotekehitykselle.
Leirintäalue avataan tulevaksi kesäksi – rekrytoinnit käynnistyvät
Ähtärin leirintäalue avataan tulevalle kesäkaudelle, ja toiminnan käynnistymisen yhteydessä aloitetaan myös henkilöstön rekrytointi. Kesäksi haetaan työntekijöitä erityisesti vastaanotto- sekä kioski–kahvila-tehtäviin. Työntekijätarve on noin kuusi henkilöä.
-Lisäksi tulemme työllistämään ostopalveluiden kautta useamman työntekijän. Ennen kesän avausta päivitetään myös nykyisiä rakennuksia sekä vaunupaikkoja, jotta alue on valmis vastaanottamaan matkailijat, kertoo Luoma-Marttala.
Poikkeuksellinen sijainti ja monipuolinen matkailutarjonta
Ähtärin leirintäalue ja Hirvimökit sijaitsevat luonnonkauniilla paikalla Ähtärin Hankaveden rannalla, tarjoten rauhallisen ympäristön ja läheisen yhteyden luontoon. Alueella on laadukkaat liikuntareitistöt, monipuolisia vapaa-ajan harrastusmahdollisuuksia sekä ympärivuotinen majoituskapasiteetti.
Kesäisin matkailijat voivat nauttia veneilystä, kalastuksesta, patikoinnista, retkeilystä ja uinnista, ja talvella tarjolla on muun muassa hiihtoa, pilkkimistä, talvipyöräilyä ja moottorikelkkailua. Lisäksi alueella on keila- ja uimahalli, kiipeilypuisto sekä golf-kenttiä, mikä tekee Ähtäristä houkuttelevan matkailukohteen ympäri vuoden. Mahdollinen ja toivottava Eläinpuiston jatkuminen tuo alueelle merkittävän lisäarvon ja täydentää sen monipuolista matkailutarjontaa.
Yhteistyötä alueen muiden toimijoiden kanssa
Sanna Luoma-Marttala haluaa olla mukana luomassa edellytyksiä laadukkaalle, yhteisölliselle ja luonnon läheiselle matkailulle.
-Olen itsekin tutustunut vuosien mittaan karavaanari- ja camping-maailmaan. Viestimme on, että pienelläkin matkailuajoneuvolla pärjää, kun yhdistää sen laadukkaaseen leirintäalueeseen, jossa mökki tarjoaa paikan minne mennä omaan rauhaan.
LF-kiinteistöt on vahva yhteistyön puolestapuhuja, joka toivoo tiivistä yhteistyötä alueen muiden matkailu- ja palvelutoimijoiden kanssa.
-Haluamme, että koko Ähtärin matkailualue kehittyy entistä houkuttelevammaksi ja tarjoaa laadukasta, luonnonläheistä majoitusta ja elämyksiä ympäri vuoden, päättää Sanna Luoma-Marttala.